Tejp jako uklízečka

V čem je skutečné kouzlo tejpování aneb srovnání našeho těla a skládky

Tejp není jen o fixaci pružnou/pevnou páskou a místním uvolnění.
Tzv. druhá kůže, která ovlivní kožní receptory, tedy bolest, dále změní napětí v tkáních. Ovlivní krevní oběh, lymfatický systém, látkovou výměnu … A to vše jemně, nepřetržitě a efektivně :-).

Zkusím vám vysvětlit, jak si účinek tejpů překládám já z odborné řeči do běžné mluvy. Nejsem lékař, takže pokud se dopustím nepřesnosti ve vysvětlení, na účinku to nic nemění 🙂

Většinou se tejpy (myslím pružné, kineziologické tejpy) používají při bolesti, pro uvolnění.  Je-li někde bolest, je v daném místě otok, zduření tkáně, jakési trauma. Jednoduše neprokrvení.  Je to podobné, jako když se leknete a přestanete dýchat :-). A kde není kyslík, tam neproudí krev, hromadí se oxid uhličitý a další odpadní látky.  A vzniká problém. Jako na skládce, tam to taky hnije a velmi pomalu se to rozkládá. 

Tejpy tedy zajistí prokrvení, zlepší krevní oběh.

Jak? Změní mechanické prostředí. Svalové tejpy, které po správném nalepení dělají konvoluce. Konvoluce jsou takové vlnky na kůži, odlepí pokožku od podkoží. To je to, když si přejedete rukou po hřbetu zápěstí a hrnete kůži. V těle však není jen pokožka a podkoží. Všechny další vrstvy by měly po sobě klouzat. Kdo ví něco o fasciích, je mu to povědomé.

Konvoluce, čili vlnkování tejpu je v pořádku a žádoucí

Podobného efektu využívají i masáže. Snaží se rozpohybovat vrstvy vzájemně proti sobě. Kde to klouže, tam se nemůže hromadit nic přebytečného v mezerách. Kde jsou vrstvy pěkně v klidu, tam není vidět a hromadí se tam kde co. Tejp tento odlepovací efekt dělá po celou dobu nalepení 24 hodin denně. Máme tedy aktivaci lymfatického systému.

Možná si říkáte, proč byste tohle všechno měli vlastně vědět? Protože tejp samotný udělá jen část práce. Váš přístup k celému procesu je stejně důležitý jako samotný tejp. Stejně tak estetická stránka. O tom si již brzy přečtete v dalším článku.

Pokud je tejp nalepen dostatečně dlouho, a věřte, že 3-4 dny rozhodně nestačí, pak se rozpohybování dostane i do větších hloubek. Zkrátka pronikne do nižších vrstev. Může tedy pomáhat i s chronickými problémy. Kde se to měsíce či roky nehýbalo, vše bylo slepené a odpadu tam může být spousty.

A že slepení je nepříjemné víte sami, když si v horkých dnech sednete na plastovou židli a tzv. se přilepíte. Holá kůže na zadní straně stehen se přilepí k židli a odlepení pak není zrovna příjemné. A to sedíte chvíli v porovnání s tím, jak dlouho asi mohou být slepené vaše svaly.

Vlnky, kdy tejp varhánkovatí kůži, jsou naprosto v pořádku a žádoucí. Neplést se zmuchlaným tejpem, kdy je páska přilepená k sobě.

tzv. zmuchlaný tejp

Je-li uvolněný prostor, může lépe téci krev. Přivádět kyslík, odvádět oxid uhličitý, přivádět výživu a odvádět odpad. Vše teče a běží a může dělat svoji práci.

Pokud se u svalového tejpu využije ještě i směr lymfatického systému, pak je to ještě lepší. Svalové tejpy jsou rozstřižené na několik pramínků. Tyto pramínky jsou jako prstíky rozprostřené do větší plochy, ze které jako hrabičky stahují odpad směrem do odpadní jímky čili lymfatické uzliny.

Tyto pramínky, proužky neuklidí jen tu část, na které jsou nalepené. Zasáhnou mnohem větší oblast. Jako by přitahovaly odpadky a tedy i bolest z okolí. A opět, čím déle mohou působit, tím do větší hloubky se dostanou. Tím starší odpad mohou odstranit.

Svalové tejpy uvolní jednotlivé vrstvy. Zprovozní či aktivují tok krve a lymfu, které mohou uklidit na místech, kde se hromadil odpad, tedy bolest.

Tahové tejpy, čili ligamentózní jsou nerozstřižené a jejich úkolem je odlehčit dané místo. Působí zde dostředný tah a mohou se skvěle doplňovat se svalovými tejpy. Korekční tejpy slouží jako pružná fixace. Mohou pomáhat, korigovat správné postavení.

Dává vám to smysl? Mě obrovský. A když k tomu přidáme ještě předchozí terapii a pozitivní přístup, pak je neúspěch vyloučen. O významu předchozí terapie a následné péče si brzy přečtete. Vysvětlíme si, proč není dobré jen v rychlosti nalepit tejp a čekat na zázrak. A proč má smysl si vybrat barvu tejpu a vědět, o čem to celé je? Těšte se na pokračování.

Cítíte, že je právě vhodná doba pro řešení vašeho problému pomocí tejpu? Podívejte se, jak to dělám já a stačí se ozvat 😉

Míša Patíková
Jsem instruktorka zdravého a funkčního pohybu. Pomáhám lidem bez ohledu na věk a výchozí stav dlouhodobě změnit svůj život k lepšímu tak, aby mohli bez bolesti a s lehkostí pracovat, zahradničit, sportovat a dělat to, co je těší. Zdravý pohyb a jeho vnímání beru jako hru, kde není poražených. Propojuji zdravý pohyb do běžných denních aktivit a měním tak pohybové návyky.
Komentáře