Je PRKNO opravdu to nej pro střed těla?

Několik dní na mě vyskakuje podobná fotka jako reklama na fit tělo a střed těla po 40. Je to poměrně častá věc, že se cvik PRKNO považuje za ideální na střed těla. ALE…Vysvětlím, co se mi konkrétně na této fotce nelíbí, proč a co bych udělala JINAK.

POSTAVENÍ PÁTEŘE – KRK.

Není páteř v napřímení. Tedy – není zachována optimální křivka páteře. Hlava je v záklonu (zadní strana krku je zkrácená, přední je napnutá). Zalomení krku ještě umocňuje pohled směřující vpřed.

==> vytáhnout „culík“ do dálky vpřed, tedy prodloužit zadní stranu krku

POSTAVENÍ PÁTEŘE – BEDRA

Přílišné prohnutí v bedrech, které souvisí s nedostatečně zapojeným středem těla, tedy s hlubokými břišními svaly. V tuto chvíli pracují převážně povrchové břišní svaly. Jejich práce není nežádoucí, ale aktivita musí začít z hloubky.

==> TÁHNOUT KOST KŘÍŽOVOU ČI SEDACÍ KOSTI PŘÍMO VZAD, NIKOLIV ŠIKMO VZHŮRU.

Dostaneme-li do těla protitah – hlava-pánev – hluboký systém se zaktivuje sám od sebe!!! a mnohem účinněji.

Pomůže i aktivita spodních předních žeber, které pocitově přitahujete k páteři, tedy vzhůru.

zmírní se tak napětí v zádech a podpoří se aktivita hlubokého břicha. Stále držíme protitah hlava-pánev.

ŠÍŘKA DLANÍ

Dlaně by měly být na šířku ramen. Na fotce jsou mnohem širší. Šířka podložky je jistě větší, než šířka ramen. Ano, není to lehké.

==> dlaně na šířku ramen, ne na šířku podložky. Prsty směřují vpřed a od dlaní se odtlačujete.

Pocitově jakoby se hrudník chtěl opřít do lopatek. Chcete vyplnit prostor mezi lopatkami (z této fotky nelze bezpečně poznat, zda je to v pořádku). Stále zůstává napřímení páteře!!!

CHODIDLO – TO UŽ JEN PRO PUNTÍČKÁŘE

Pokud chceme zvedat nohu, jedná se o zanožení v kyčelním kloubu. Není důvod prohnout se v bedrech.Chodidlo jako špička – tah by měl vycházet z kolene. Je to koleno, co chcete táhnout do dálky, nikoliv prsty u nohou.Chodidlo v normální poloze – ani špička, ani fajka. Tah je za patou, nárt zůstává uvolněný.obě varianty mají svoje, vyzkoušejte.

Zvažte, zda prkno je opravdu pro Vás!!! Všichni moji klienti přišli na to, že „obyčejná kočka“ je dostatečně náročná a břicho maká o 106.

Udělat kvalitní prkno, ještě s klikem a zanožením – to chce opravdu čas a trénink. Však ono opravdové dřevěné prkno také není samo a hned, ale musí se hooodně opracovat, obrousit a nemusí se povést na poprvé. Chcete-li si kočku po mém vyzkoušet, pusťte se do toho https://youtu.be/nkpNqpQKvWw

PS: A co se mi na fotce líbí?
Zarovnané linie – tedy podložka, voda, horizont.
Kompozice fotky – nic rušivého, jediný motiv
Atmosféra – pohoda 🙂

Míša Patíková
Jsem instruktorka zdravého a funkčního pohybu. Pomáhám lidem bez ohledu na věk a výchozí stav dlouhodobě změnit svůj život k lepšímu tak, aby mohli bez bolesti a s lehkostí pracovat, zahradničit, sportovat a dělat to, co je těší. Zdravý pohyb a jeho vnímání beru jako hru, kde není poražených. Propojuji zdravý pohyb do běžných denních aktivit a měním tak pohybové návyky.
Komentáře